Slet Osek 2011

Fotogalerie:
https://picasaweb.google.com/109308360704680373177/SletLetajicichAparatu...

Video:

Slet létajících aparátů v roce 2011 proběhl dne 10.září. První návštěvníci se začali scházet již před jeho zahájením v 10 hodin a na cestě k místu konání je vítalo krásné slunečné počasí. Počasí...jedna z příznivých okolností, díky které se slet povedl ku spokojenosti všech účastníku, ačkoliv do posledních chvil jsme počítali s nejhorším (déšť ustal až ve čtyři hodiny ráno).

Slet byl zahájen profesionálním proslovem (prostě sem řek, že su rád že lidi přišli a snad se bude program líbit :)) a poté jsme viděli přílety letadel a motorových závěsných kluzáků (rogal). V jedenáct hodin vystoupili Soptíci - malí hasiči z Kralovic, kteří nám předvedli zachrannou akci se simulovanou asistencí vrtulníku Letecké záchranné služby z Líní u Plzně. Vzhledem ke věku zůčastněných záchranářů (od 3 do 6let) byl jejich výkon impozantní a nezbývá než doufat, že jim jejich koníček a nadšení vydrží i do dalších let a jednou třeba uslyšíme jejich jména ve spojitosti s hrdinskými činy a se záchranou skutečných lidských životů a ne jen taťky Šmouly.

V poledne jsme mohli vidět seskok parašutistů z Aeroklubu Plzeň-Bory (www.akbory.cz), kteří nám nepředvedli jen jejich odvahu vyskočit z letadla, které letí, ale i jejich umění přistát na ploše, jež není nijak velká a navíc je zaplněna lidmi, letadly a modely.

Veškeré volné chvíle v programu vyplňovali modeláři ze širokého okolí naší krásné vísky a ukazovali, jak je možné trávit volný čas a také to, jaké umění je řídit modely letadel i vrtulníků a dělat s nimi různé krkolomnosti. Samozřejmostí byla i možnost svezení se v létajících aparátech, a to jak letadlech tak i rogalech. Doslova na poslední chvíli se podařilo zajistit i malý vrtulník Robinzon R-22, který zhruba od 18.hodiny dokázal splnit přání dalším zájemcům o let tímto nádherným strojem. Tento vrtulník ale nebyl jediným strojem s rotující nosnou plochou, který k nám zavítal. Měli jsme možnost vidět i vrtulník Letecké záchranné služby Armády České republiky, která létá k nehodám po celých Západních Čechách a Karlovarském kraji (www.lzsline.cz). V průběhu dne se ukazali na nebi nad plochou v Oseku i letadla jicných kategorií, jako například Zlín Z-43 v průletu, Schempp-Hirth Nimbus jako součást aerovleku za EV97 Eurostar, letoun KitFox a An-2.

Jednou z dalších atrakcí bylo vystoupení sokolníka pana Zaleše (www.dravcizales.cz), který se ukázal publiku různé dravce od sovy až po orla a také jejich výcvik. Nemalé skupince lidí umožnil se doslova na vlastní kůži seznámit se silou jejich pařátů i jejich vahou a také jaké to je, když takovýto kolos míří přímo proti Vám a dokáže si sednout na nastavenou ruku. Po těchto ukázkách přišli na řadu i naši nejmenší, pro které byly přichystáni malí ptáčkové, se kterými si mohli naši nejmenší účastníci vyzkoušet stejné věci jako dospěláci předtím s jinou váhovou i velikostní kategorií.

Za zmínku taktéž stojí dětský koutek, ve kterém obětavě pracovaly maminky současné i budoucí, pečovaly o děti a chystaly pro ně nejrůznější soutěž a zábavu.
Jako pomyslný zlatý hřeb večera bych zmínil seskok parašutistů vzápětí po vystoupení sokolníka, který proběhl naprosto bezchybně v podání výše zmíněného AK Plzeň-Bory, a po uklizení všech padáků z plochy a jejich zabalení za přítomnosti všetečných otázek přihlížejících se z nebe snesl poslední z účastníků letošního sletu....letoun An-2, tež přezdívaný jako Andula, kteý svým mohutným burácením motoru vzbudil pozornost nejednoho návštěvníka. Po bezpečném zastavení měli všichni možnost si tento mohutný stroj, který začal svoji kariéru 31.srpna 1947, prohlédnout a osahat zblízka.

Závěr sletu patřil samozřejmě odltetu a průletům všech zůčastněných létajících aparátů, ale i po této události plocha nezůstala opuštěná, jelikož pivo teklo proudem stejně jako jiné občerstvovací nápoje a veselo bylo díky živé hudbě až do pozdních hodin.

Na závěr musím podotknout, že celý slet by se neobešel bez výrazné spolupráce s obyvateli Oseka a OÚ Řenče, což je hlavní předpoklad podařené akce. Další dík patří akciové společnosti Lukrena, ktará nám byla velikou oporou v zabezpečení plochy pro konnání této akce. Nemalou měrou se na průběhu akce podíleli i společnosti Maso Brejcha a.s.(www.masobrejcha.cz), Velkoobchod nápoji Bošek a další...